„Człowiek celem samym w sobie” - Immanuel Kant 

 Zobaczcie film produkcji Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
przy współpracy z Warmińsko-Mazurskim Kopernikańskim Instytutem Kultury:

 

 Z czego słynie Immanuel Kant? To niewiarygodne, jak bardzo wyprzedzał swoją epokę myśliciel z Królewca urodzony aż 300 lat temu. Za co do dziś cenią go naukowcy? Co właściwie oznaczał jego rewolucyjny „Przewrót Kopernikański”? Z pewnością będziemy wiedzieć o nim nieco więcej, ponieważ Sejmik Województwa ustanowił 2024 – rokiem Kanta na Warmii i Mazurach. Niebezpodstawnie. Okazuje się bowiem, że choć wielki filozof niechętnie opuszczał swoją siedzibę  w Królewcu, to zwykł odwiedzać miejscowości, należące dziś do naszego regionu. Zachowane źródła historyczne mówią o jego pobytach w Gołdapi, Jarnołtowie i Braniewie.

„Te wizyty i ludzie, których wtedy poznał, z pewnością wpływały na jego refleksję i pracę” – podkreśla Jarosław Słoma, przewodniczący Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych przy Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, rodowity gołdapianin.

Efekty pracy i najbogatszy zbiór dokumentacji, również tej sygnowanej ręcznie przez filozofa, zebrało Archiwum Państwowe w Olsztynie - główny pomysłodawca inicjatywy Roku Kanta na Warmii  i Mazurach. Wspólnie z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz z Warmińsko – Mazurskim Kopernikańskim Instytutem Kultury, zorganizuje szereg całorocznych wydarzeń, związanych filozofią Immanuela Kanta.   

Pierwsze takie miało miejsce 22 marca 2024 roku, czyli dokładnie w trzechsetną rocznicę jego urodzin. W Gołdapi, mieście przyjaciela Kanta - generała Daniela Friedricha von Lossov – poglądy genialnego umysłu epoki oświecenia przybliżali znakomici filozofowie, a także naukowcy innych specjalności, jak:  fizyka, prawo, a nawet kryminologia. Konferencję filozoficzną „Wokół Kanta” zorganizowała  Biblioteka Publiczna w Gołdapi, przy współpracy z tamtejszym Urzędem Miejskim.  

Cykl podobnych wydarzeń, finansowanych przez Samorząd Województwa, będzie jedną z form celebrowania roku Kanta na Warmii i Mazurach. Ich kształt i warstwa merytoryczna nie ograniczą się jedynie do filozofii. Będą promieniować na wszystkie dziedziny nauki, bo niejedna czerpie z myśli Kanta lub też wokół tych myśli buduje nowe tezy… To będzie „ROK KANTA” -  pełen rozważań, dyskusji i ciekawych wniosków…

 

Sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

plakaty60 x 90 cm3

 (mat. Biblioteka Publiczna w Gołdapi)

 

Prelegenci Konferencji Filozoficznej „Wokół Kanta” w Gołdapi:

(patronat naukowy) prof. Paweł Łuków - Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego - Filozofia I. Kanta jako przedsięwzięcie edukacyjne.

prof. Jacek Hołówka – Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego Kant w siedmiu odsłonach.

prof. Włodzimierz Lorenc – Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego -Immanuel Kant jako filozof nadziei radykalnej.

prof. Paweł Waszkiewicz – Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - Wpływ twórczości Kanta na kryminologię i kryminalistykę.

prof. Magdalena Środa – Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego - Jak się stać lepszym człowiekiem? O moralistyce Kanta.

dr Marcin Bielewicz –  Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku Współczesne poznawanie świata oczami fizyki, w odniesieniu do filozofii Kanta.

dr Bartosz Działoszyński – Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego - Kantowska wizja uniwersytetu w świetle sporu fakultetów.

dr Krzysztof J. Kaleta – Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - Rządy prawa w filozofii Immanuela Kanta.

mrg Łukasz Kowalik – Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego - Filozofia Kanta w prostych słowach.

mgr Bartosz Wesół - Istnienie Boga wywiedzione z moralności – prymat praktyczności w filozofia religii Kanta

mgr Jakub Sochacki -  Kantyzm a filozofia formalna.

mgr Stanisław Jędrczak - Kantowskie argumenty transcendentalne.

Jarosław Słoma  – radny Sejmiku Wojewódzkiego, Przewodniczący Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego  - Kant w Gołdapi

Kalendarz wydarzeń

lipiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31