Gdyby Kant żył, na pewno przyjechałby na Filozoficzny Slam Naukowy, który odbędzie się 24 maja w olsztyńskim Muzeum Nowoczesności i wcześniej, 17 maja, w Berlinie. Na szczęście filozof może liczyć na godne zastępstwo.
 
 
Na ile Kant inspiruje w XXI wieku? Da temu dowód Filozoficzny Slam Naukowy „Kant Relevant“! Uczestnicy wydarzenia będą mieli 10 minut, żeby ze sceny opowiedzieć, jak najciekawiej o tym, co im w duszy gra. I jak się ma do tego Kant.
 
 
- Kant odbity w oczach pięciu osób z czterech krajów, w trzech językach, przez dwie godziny, w jednym miejscu. Przybywajcie! – zachęca Justyna Artym, animatorka kultury i autorka tekstów, która reprezentuje Polskę na „Kant? Relevant!”. Na scenie pojawi się również zafascynowany filozofią olsztynianin Michał Biedziuk.
 
Osoby uczestniczące w slamie zaprezentują swoje prace w zabawny i zrozumiały sposób. Wybór sposobu prezentacji należy do nich – dozwolone jest wszystko: od prezentacji PowerPoint po grę aktorską, taniec i śpiew.

W obydwu wystąpieniach zostaną przedstawione te same treści, tak aby publiczność w Berlinie i Olsztynie zobaczyła to samo.
 
Kant mieszkał w Królewcu, ale jako młody człowiek przez kilka lat był wychowawcą w Jarnołtowie koło Małdyt. Był również Gołdapi. Jego późniejsze pisma odbiły się szerokim echem w Berlinie, a następnie na całym świecie.
 
Rok 2024 jest na Warmii i Mazurach Rokiem Immanuela Kanta. W tym roku obchodzimy 300. rocznicę urodzin filozofa. Slam „300 lat później. Kant? Relevant!”, organizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Kanta oraz Fundacja Sztuka Wolności.
 
 
- Co za ironia, że dawny Königsberg/Królewiec - miasto tak znakomitych myślicieli wolności jak Immanuel Kant czy Hannah Arendt - dziś leży na terenie państwa autorytarnego i terrorystycznego! Co zrobić z tym niefortunnym fantem? – pytają organizatorzy slamu z Fundacji Sztuka Wolności. - Odpowiedzi spodziewamy się od 6 osób z Polski, Niemiec i emigracji rosyjskiej w UE, które 24 maja wystąpią w trzech językach na slamie filozoficznym w Olsztynie. Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie, poprowadzi je nasza prezeska Olga Żmijewska.
 
"Kant? Relevant!” w Olsztynie startuje 24 maja o godz. 19 w Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (Tartak Raphaelsonów). W Berlinie w Ballhaus Prinzenallee, godz 19. wstęp wolny
 
 
kant.jpg

Kalendarz wydarzeń

czerwiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30