CEIIK logo logoue
 
 
 
8 czerwca 2024 r. w Jarnołtowie odbędzie się konferencja poświęcona Immanuelowi Kantowi. Na pewno przybliży postać filozofa, który właśnie tu spędził kilka lat życia, ale swoją myślą wsławił się na całym świecie.
 
 
W ciągu liczącej ponad 200 tys. lat historii ludzkości, żyło – według wyliczeń różnych naukowców – ponad 100 miliardów osób. Jednak tylko niewielki ułamek z nich pozostał na zawsze w pamięci wszystkich. Wśród tych nielicznych, którzy zmienili los naszej planety, był chociażby astronom Mikołaj Kopernik i Immanuel Kant. Filozof pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo, mimo że prawie nigdy… nie wychodził z domu i nie wyjeżdżał z Królewca. Był jednak w Jarnołtowie, we wsi pomiędzy Małdytami a Zalewem w powiecie ostródzkim.
 
 
 
Kim był Immanuel Kant? Przez historyków uważany jest za jednego z najwybitniejszych filozofów oświecenia. Można powiedzieć, że dokonał przewrotu kopernikańskiego w nowożytnej filozofii. Niemal całe życie spędził w Królewcu. Po ukończeniu studiów pracował jednak krótko jako prywatny nauczyciel w Jarnołtowie. Był prywatnym nauczycielem w majątku Bernarda Karola Fryderyka von Hülsena. Dbał o edukację trzech synów majora.
 
Samorząd województwa ogłosił 2024 rokiem wielkiego filozofa – mija 300. rocznica jego urodzin i 220. śmierci. Jednym z wydarzeń będzie konferencja naukowa w kościele Chrystusa Króla w Jarnołtowie poświęcona Kantowi.
 
Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać referatów dotyczących m.in. roli Albertyny w dziejach Polski, działań zmierzających do zachowania pamięci o Kancie w Jarnołtowie, a także postaci Christiana Jacoba Krausa, przyjaciela i ucznia filozofa.
 
Konferencji towarzyszyć będzie promocja wydawnictwa pt. „Pamiętnik Tripplina”, opracowanego przez prof. dr. hab. Norberta Kasparka, dyrektora Archiwum Państwowego w Olsztynie, a także wystawa stacjonarna „Królewiec - Albertyna - Kant”, przygotowana w oparciu o zasób archiwalny AP Olsztyn oraz Instytut Sztuki PAN. W trakcie wydarzenia odbędzie się również promocja znaczka pocztowego wydanego przez Pocztę Polską z okazji 300. rocznicy urodzin Immanuela Kanta. Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów.
 
 
PROGRAM KONFERENCJI, godz. 11, kościół Chrystusa Króla w Jarnołtowie
 
- „Jarnołtowo w życiu Immanuela Kanta” Zbigniew Woś (Warszawa)
 
- „Kant – Stagiryta z Królewca” ks. dr Sławomir Małkowski (Tychnowy)
 
- „Albertyna w dziejach Polski” prof. dr hab. Norbert Kasparek (Dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie)
 
-  P R Z E R W A   K A W O W A
 
- „Christian Jacob Kraus – uczeń, przyjaciel Kanta” Cezary Rzepczyński (Archiwum Państwowe w Olsztynie)
 
- „Troska o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego związanego z Immanuelem Kantem w Jarnołtowie” ks. dr Jarosław Janowicz (Jarnołtowo)
 
- „Działalność stowarzyszenia Freunde Kants z Berlina promująca dziedzictwo Immanuela Kanta” Gerfried Horst, Sebastian Meller Ph.D.
 
 
Wydarzenia towarzyszące:
 
* Promocja wydawnictwa „Pamiętnik Trepplina” prof. dr hab. Norbert Kasparek (Dyrektor AP w Olsztynie)
 
* Wystawa „Królewiec – Albertyna – Kant” Archiwum Państwowe w Olsztynie oraz Instytut Sztuki PAN
 
* Promocja znaczka pocztowego wydanego przez Pocztę Polską z okazji 300. urodzin Immanuela Kanta
 
Piknik integracyjny dla uczestników uroczystości, godz. 13, Zakątek Immanuela Kanta w Jarnołtowie
 
 
 
fot. jarnoltowo.pl
 
jarnoltowo.jpg

Kalendarz wydarzeń

wrzesień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30