CEIIK logo logoue

Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy z okazji 300. rocznicy urodzin Immanuela Kanta. Można już wysłać list z popiersiem filozofa za 4,90 zł. Jego wizerunek jest jednak inny niż planowano.

Ten znaczek, który ukazał się w maju 2024 roku, ma swoją historię. Najpierw jego pierwotna wersja miała ukazać się w kwietniu. Autorem grafiki miał być Wojciech Korkuć, jeden z najlepszych polskich plakacistów, którego projekt znalazł się na nawet płycie Jamesa. Poczta Polska wstrzymała jednak jego emisję. Artysta tłumaczy, że nie podano przyczyny odstąpienia od realizacji zadania.

W obiegu ukazała się natomiast nowa wersja oparta na stockowym wizerunku Kanta. Został obrócony profilem i pokolorowany. Autorem tego wariantu znaczka jest Jarosław Ochendzan, który w swoim portfolio ma już kilkadziesiąt znaczków wyemitowanych przez Pocztę Polską.

Znaczek z Immanuelem Kantem został wydany w 144 tys. egzemplarzy. Jego wartość to 4,90 zł. Swoją promocję miał. m.in. podczas konferencji w Jarnołtowie, gdzie 8 czerwca 2024 roku odbyła się konferencja poświęcona filozofowi. Kant przez niemal 4 lata mieszkał tu i pracował jakonauczyciel domowy. 

Każdego roku Poczta Polska oddaje w ręce klientów i filatelistów wiele znaczków, które edukują, przypominają o najważniejszych wydarzeniach i postaciach oraz upamiętniają wielkie rocznice.

Znaczek pocztowy to podstawowy środek uiszczania opłat za usługi pocztowe. Jego historia sięga roku 1840, kiedy dzięki nauczycielowi i urzędnikowi poczty królewskiej Wielkiej Brytanii Rowlandowi Hill’owi wprowadzono do obiegu pierwszy znaczek pocztowy tzw. Black Penny o wartości 1 pensa z wizerunkiem młodej królowej Wiktorii.

Z czasem w ślady Wielkiej Brytanii poszły inne kraje na świecie, a po 20 latach także autonomiczne Królestwo Polskie. Na jego terenie od stycznia 1858 roku używano rosyjskich znaczków pocztowych, które były w obiegu na całym obszarze Rosji. Przełom nastąpił 1 stycznia 1860 roku, kiedy na mocy rozporządzenia Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu zaczęto drukować własny znak opłaty – „Polskę 1”, który przedstawiał ówczesny herb poczty Królestwa Polskiego: dwugłowego orła rosyjskiego z tłoczonym na piersi Orłem Białym – z przyczyn technicznych prawie niewidocznym. Poniżej znajdował się napis w języku polskim: ,,za łót 10 kop”, co oznaczało, że za list o wadze 1 łuta (około 13 gramów) należało zapłacić 10 kopiejek. To spora opłata jak na tamte czasy (za 10 kopiejek można było kupić na przykład pół kilo wieprzowiny, a dzienny zarobek robotnika fabrycznego wynosił 30–40 kopiejek). Za pomocą polskiego znaczka opłacano korespondencję zwykłą przesyłaną na obszarze całego Królestwa Polskiego, jak również do Rosji. 

ar

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
5
6
7
10
11
12
13
17
19
20
23
26
27
28
30

Nadchodzące wydarzenia