Wspólna przestrzeń kultury i kultury fizycznej w Olsztynie

Z ostatniej chwili: Dnia 12 grudnia 2022, na razie jeszcze na placu budowy - trwa remont termomodernizacyjny budynku - została wykonana i posadowiona przez firmę ART INTELLIGENCE z Sulejówka, rzeźba z brązu BIEGACZ, autorstwa Michała Furmaniaka.

Projektowane założenie rzeźbiarskie jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia punktu charakterystycznego wewnątrz ogólnodostępnej przestrzeni publicznej.

Przez swoją tematykę rzeźba będzie nawiązywać i promować aktywność fizyczną, sport, oraz wypoczynek na łonie natury, którym oddają się użytkownicy przyległego parku. Będzie to punkt w krajobrazie kulturalnym miasta, który przyczyni się do budowania lokalnej tożsamości przez promowanie zdrowia i aktywności, dynamiki i realizowania własnego potencjału, wzajemnego wsparcia i zaufania ludności, twórców i instytucji kultury. Dzieło znacząco wpłynie na podniesienie jakości estetycznej przestrzeni publicznej i stanie się rozpoznawalnym punktem na jego mapie. Długofalowo inwestycja może się przyczynić do podnoszenia standardów estetycznych przestrzeni publicznej i przez kontakt mieszkańców z wysokiej jakości rzeźbą współczesną, kształtować ich wrażliwość estetyczną i wpłynąć na poziom przyszłych realizacji. Planowane założenie rzeźbiarskie przyczyni się też do popularyzowania osiągnięć młodych twórców, oraz lokalnych artystów na polu rzeźby współczesnej.

Wartość projektu 180 tys. zł, dofinansowanie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku 162 tys. zł.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w listopadzie 2022 zobaczymy rzeźbę w Parku Jakubowo, na działce Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

AUTOR RZEŹBY jest twórcą miejscowym. Michał Furmaniak - urodzony w 1990 r. W Mrągowie artysta rzeźbiarz. Absolwent Państwowego Liceum Plastycznego im. Ericha Mendelsohna w Olsztynie, oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydział Rzeźby i Intermediów, kierunek rzeźba (dyplom w 2016 r.). W okresie XI 2019 - II 2020 asystent w pracowni dyplomowej prof. W. Sęczawy, Wydział Rzeźby i Intermediów, ASP Gdańsk. Jego prace należą do zbiorów Museo Europeo de Arte Moderno w Barcelonie, Izby Pamięci Stanisława Marusarza w pawilonie Wielkiej Krokwi w Zakopanem, Pałacu Poraj w Wicku. Najważniejsze wystawy: Figurativas 17, MEAM Barcelona 2017; Wpis ukończony, Galeria Pawilon ASP Gdańsk 2018; FACE 2019, La Galleria Pall Mall, Royal Opera Arcade Londyn; Figurativas 19, MEAM Barcelona 2019.

Tytuł rzeźby - Biegacz II, z cyklu Anatomia ruchu, rok powstania 2022

SŁOWO OD AUTORA: Cykl rzeźb ,,Anatomia ruchu” skupia się na poszukiwaniu sposobów przedstawienia procesów rozwijających się w czasie, za pomocą statycznej (niekinetycznej) rzeźby. Na poziomie idei dotyka on rozważań filozoficznych o ontologii, czasie, formach postrzegania i substancji rzeczywistości. W poziomie formalnym skupia się na przedstawieniu dynamizmu i piękna ludzkiej postaci. Rozwija wątek siły i potencjału jednostki ludzkiej oraz ukazuje jej dynamikę. Rzeźba ,,Biegacz II” posiada wszystkie elementy charakterystyczne cyklu i jest próbą ujęcia ich w ciekawej formalnie interpretacji sylwetki człowieka. Idea powstania tej pracy to działanie w kierunku popularyzowania wartości reprezentowanych przez rzeźbę na wszystkich poziomach percepcji.

Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN kolor oronsko

Kalendarz wydarzeń

maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31