Dariusz Mlącki

Październik i listopad to w naszej Galerii Marszałkowskiej w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury czas Listów, Ramy i Świecy. Podróżni mogą już oglądać tam wystawę Dariusza Mląckiego.

"Interesuje mnie ulotność i nietrwałość materii, dlatego wybór namalowanych przedmiotów i obiektów jest nieprzypadkowy. Koperty, pudełka, listy, stare książki, pogniecione rysunki, w naszym codziennym życiu po wykorzystaniu nie stanowią żadnej wartości a przecież są głęboko symboliczne i ugruntowane w naszej kulturze.

Wszystkie prace, które przedstawiłem na wystawie łączą w sobie dwie koncepcje artystyczne. Koncepcje zachodnią, kreacjonizm gdzie głównym bohaterem jest Cień, zaświadczający o prawdziwości istnienia i wschodnią koncepcja Zen nawiązująca do bezpretensjonalnej prostoty związanej z pojęciem sabi. Surowość powściągliwość pokora, mistyczna treść. Prostota codziennego życia wabi.

Ograniczenie koloru jako zastosowany środek wyrazu w efekcie daje pierwszeństwo intuicji. Iluzoryczność prezentowanych prac, wizualnie wzmaga materialność i jest jednocześnie kluczem do odczytania znaczeń i znakowania. Według Rolanda Barthesa (1915–1980) francuskiego pisarza i filozofa tropiciela mitów codzienności, podróżnika po Japonii, sens zaczyna się pojawiać w procesie oglądania a odbiorca buduje znaczenie, które nie należy już do artysty. Praca jest matrycą, do odbitki lepszej lub gorszej. Wszystko zależy od jakości i sprawności percepcji. Barthes twierdzi, że nasze życie, zdominowały przedmioty którymi się otaczamy.

Nadajemy im niewspółmierną wartość, mitologizujemy np. luksusowy samochód. W moim przypadku podnoszę przedmioty pospolite do rangi sztuki. Mitologizowanie zastępuje przywróceniem symbolu, wielowarstwowości semantycznej, tajemnicy. Zduszam konsumpcjonizm na rzecz duchowości."

DARIUSZ MLĄCKI

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30