CEIIK logo logoue

Warto rozmawiać, dyskutować i wspólnie myśleć. Okazją do tego będzie konferencja "Kant i jego czasy", która zgłębi życie i twórczość jednego z najważniejszych filozofów w historii, Immanuela Kanta. Odbędzie się 14-15 listopada w Olsztynie.

Konferencja

Immanuel Kant, filozof urodzony w Królewcu w 1724 roku, wywarł ogromny wpływ na rozwój filozofii. Inspiruje do dziś. Konferencja „Kant i jego czasy” będzie poświęcona życiu, twórczości oraz wpływowi Immanuela Kanta na filozofię, naukę i kulturę. Odbędzie się z okazji Roku Immanuela Kanta, jaki na Warmii i Mazurach obchodzimy w 2024 roku.

- Głównym motywem konferencji „Kant i jego czasy” jest próba ukazania postaci Kanta oraz samego oświecenia w ujęciu interdyscyplinarnym. Pragniemy zaprezentować wielowątkowość dorobku Kanta na tle rzeczywistości, którą kreowała oświeceniowa refleksja o człowieku. Wspólnie z uczestnikami i gośćmi konferencji zamierzamy odkryć bogactwo intelektualne oświecenia, pochylić się nad błyskiem geniuszu, potęgą imaginacji, umiłowaniem rozumu i doświadczenia - zachęca Marta Zbrzeźniak z Archiwum Państwowego w Olsztynie, które jest jednym z organizatorów. - Zapraszamy do wspólnej podróży po epoce Kanta, której przewodnikiem będzie filozof z Królewca. Zajrzymy do XVIII-wiecznej biblioteki, podróżnego kufra i studenckiej stołówki. Odwiedzimy mury Albertyny, pochylimy się nad sylwetkami wielkich znanych oraz biografiami postaci niezwykłych, choć zapomnianych.

I dodaje: - Podejmiemy próbę odkrycia roli filozofii nie tylko w życiu społeczno-politycznym epoki, ale również jej znaczenia w kształtowaniu się kondycji XVIII-wiecznego mieszkańca Europy. Wielka historia pozwoli rozgościć się mikrohistorii – wspólnie udadzą się w podróż po dziejach życia społecznego i duchowego oświecenia. Wreszcie, nie zabraknie miejsca na refleksje związane z rolą kantowskich postulatów i wartości. Zajmiemy się Kantem jako człowiekiem epoki, mieszkańcem Królewca, wykładowcą Albertyny, przedstawicielem intelektualnej elity, badaczem i wielkim kreatorem filozoficznej myśli.

Konferencja pozwoli poznać również bliżej sam Królewiec jako centrum życia gospodarczego i kulturalnego. To miejsce ukształtowało przecież Kanta jako myśliciela i człowieka.

Ruszyły zapisy

Program, choć jeszcze nie został ogłoszony oficjalnie, już zapowiada się ciekawie. To aż dwa dni ciekawych dyskusji. Dlatego organizatorzy, żeby wzbiogacić egendę konferencji, zapraszaszają do udziału wszystkie osoby chętne, które chcą opowiadać o Kanie. Już można złosić swoje uczestnictwo. Ruszyły zapisy dla prelegentów.

- W związku z szerokim spektrum zagadnień, które pragniemy poruszyć na konferencji, do udziału w niej zapraszamy historyków, filozofów, historyków sztuki, literaturoznawców, filologów, historyków wychowania, archiwistów, socjologów – osoby związane z humanistycznym nurtem nauki - zachęca Marta Zbrzeźniak. - Mamy nadzieję, że spotkanie doprowadzi do wypracowania wspólnych refleksji i postulatów badawczych oraz pozwoli na podzielenie się doświadczeniem i badawczymi koncepcjami.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2024 roku. Można je wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Organizatorami wydarzenia są: Archiwum Państwowe w Olsztynie, Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. 

Wydarzenie finansowane jest przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

plakat



Kalendarz wydarzeń

wrzesień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30