Kant na tle swojej epoki - tak jednym zdaniem można opowiedzieć o wystawie „Gołdap i ludzie w czasach Kanta”, która odbywa się w Budrach. To jedyna okazja, żeby lepiej poznać filozofa.
Budry to niewielka miejsowość na Mazurach, rzut beretm od Węgorzewa. Właśnie tam przyjechał Immanuel Kant. Z wystawą o sobie. Wydarzenie przybliża nie tylko postać samego Kanta, ale również wybranych 12 osób, które żyły na przełomie XVIII/XIX w. Dzięki temu można spojrzeć na czas Kanta z zupełnie innej perspektywy, odkrywając obyczaje, podróże i świat, który kształtował ówczesne myśli.
- Immanuel Kant żył w odległym Królewcu i choć niektórych ze swoich znajomych nigdy nie spotkał osobiście, to prowadził z nimi bogatą korespondencję - zauważają organizatorzy wystawy na profilu GOK w Budrach. - Z innymi mógł się spotkać, choć brak na to twardych dowodów historycznych. Wystawa obrazowana ilustracjami ze zbiorów Ostpreußischen Landesmuseums mit Deutschbaltischer Abteilung w Lüneburgu.
- "Postępuj tylko wedle takiej maksymy, co do której mógłbyś jednocześnie chcieć, aby stała się prawem powszechnym" - te słowa, wypowiedziane w Królewcu przez Immanuela Kanta, zapadają głęboko w pamięć i niosą z sobą głęboką mądrość przyszłym pokoleniem - czytamy na profilu Gminnej Biblioteki Publicznej w Budrach. - Wystawa ta została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Gołdapi w związku z ustanowieniem roku 2024 Rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach – prekursora idei europejskiej, którego umysł kształtowały Królewiec, Jarnołtowo i Gołdap, człowieka którego osiągnięcia w dziedzinie filozofii zrównywane są z przewrotem kopernikowskim.
Wystawę można oglądać do 16 sierpnia 2024 roku w sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach.