Iwona Dombek-Rybczyńska

W listopadzie zapraszamy Państwa do Galerii Marszałkowskiej przy E. Plater 1 w Olsztynie. Tym razem, odwiedzający to miejsce będą mogli oglądać wystawę malarstwa Iwony Dombek-Rybczyńskiej.

Twórczość malarska Iwony Dombek-Rybczyńskiej zdaje się być sumą i naturalną kontynuacją jej studenckich doświadczeń. Na podstawie obrazów można odczytać ich artystyczny rodowód, na który składają się: studia w pracowni Wojciecha Sadleya i doświadczenia w malarstwie na jedwabiu, które stanowiło specjalizację dyplomową, tak jak praca nad witrażami w pracowni profesora J. Gawrona, czy w końcu poznanie specyfiki projektowania i realizacji druku na tkaninie u profesor S. Zielińskiej w ASP w Łodzi.

Autorka komponuje obrazy z wydzielonych czarnym, witrażowym konturem kolorowych fragmentów. Te układają się w centralne przedstawienia postaci. Portrety. Pojedyncze, podwójne, z papierosem, z kotem, z ptakami, ze szkieletem.. Są dekoracyjne jak tkaniny, ale nastrojone poważnie, smutno. Ocierają się wręcz o świat rysunku modowego - żurnalowego, w przeskalowanych dużych oczach o chłodnym, prawie pustym spojrzeniu, wyakcentowanych czerwonych ustach, rąbku makijażowego błękitu na powiece, w anatomii poddanej deformacjom. Jednak nie da się ich jednoznacznie tam przypisać.

Niepokoją bowiem ekspresją nieregularnych czarnych konturów i oryginalnym kontrastem między plamami żywego koloru, a fragmentami czulej po malarsku, po tkacku rozmalowanymi. Opisują relacje, emocje w sposób zaplanowany, gdzie każdy fragment płótna jest potraktowany z jednakowo natężoną uwagą tak jak tego wymaga właśnie tkanina i witraż.

Prace są spójne paletą i powinowactwem tych środków wyrazu, ale nie równoznaczne mocą przekazu i ciężarem nastrojów. Portret kobiety z papierosem w niebieskim stroju można by odnieść nawet do tak dekadenckiej tęsknoty jak kieliszek Absyntu Edgara Degasa.

Ita Haręza

Kuratorka Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30