Prace Danuty Sewruk to realistyczne widoki warmińskich miast, umieszczone w drewnianych okiennych ramach z czarnymi okuciami. Przedstawiają budynki, ulice, postaci w historycznych strojach, dorożki z końmi. Obrazy mają charakter pocztówek. Stanowią swoiste rekonstrukcje miasteczek, ich charakterystycznej architektury. Sprawiają wrażenie okien, przez które można niejako zajrzeć w przestrzeń dawnych czasów, albo scenograficznych projektów do filmu historycznego 

Obrazy są malowane przy użyciu lokalnych barw. Nie ma tu rejestracji zjawisk przyrody, ani atmosfery, która budziłaby niepokój. Na obrazach panuje dobra pogoda. Z przedstawień emanuje spokój, ponieważ wszystkie elementy obrazów są jednakowo ważne. Autorka obdarzyła taką samą energią malarską wszystkie fragmenty pejzaży.

Zastosowanie ram okiennych do oprawy obrazów, ma charakter estetyczny. Wnosi ciepło do chłodnych, bo pozbawionych napięć, zapisów, po części nieistniejącej już, minionej rzeczywistości. Kompozycje eksponują przede wszystkim cechy architektury i szerszych założeń urbanistycznych, uwzględniających miejską zieleń, nad którymi malarka zawiesza fragment niebieskiego nieba.

Wzrok widza jest prowadzony do centrum obrazu, zbiegającą się w perspektywie ulicą lub kształtem portretowanych budynków. Całość sprawia wrażenie zamkniętej w okiennych ramach dekoracji, ręcznie wykonanej pamiątki z podróży, zarówno tej odbywanej fizycznie z miejsca do miejsca, jak i tej metaforycznej, polegającej na przenoszeniu się w czasie. 

Zapraszamy na wernisaż 12 lutego 2024 r. o godz. 15:30, Galeria Marszałkowska, ul. E. Plater 1

Kalendarz wydarzeń

luty 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29