CEIIK logo logoue

 

Niezwykłe i nadzwyczajne! 
ASTROFOTOGRAFIE Rafała Szwejkowskiego. Urodził się w Olsztynie, studiował w USA. Jego prace zna i ceni dziś polskie środowisko astrofotograficzne. Otrzymały wiele wyróżnień w przodującym i najbardziej prestiżowym portalu astrofotograficznym na świecie – Astrobin. Popatrzcie na nie z bliska! Skoczcie do Galerii Marszałkowskiej
w Olsztynie 13 stycznia 2025 o godz. 14:30. Prace będzie można oglądać przez cały miesiąc. 
WSTĘP WOLNY
 
Więcej ciekawostek o autorze i jego pracy:
Rafał Szwejkowski urodził się w 1975 roku, w Olsztynie. Zainteresowanie astronomią podczas młodości rozwijał w Olsztyńskim Obserwatorium Astronomicznym w grupie młodzieżowej we wczesnych latach 90-tych, tam też miał pierwszy kontakt z poważnymi teleskopami i fotografią nieba z użyciem kliszy fotograficznej.
Po wyjeździe do USA ukończył studia na Methodist University, a w 2001 otrzymał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Arizony w Tucson. Astronomia pozostała jednak pasją i w latach studenckich korzystał z możliwości które dawało bezchmurne niebo nad pustynią Sonora.
Podczas ostatniej dekady nastąpiła rewolucja technologiczna pozwalająca eliminująca kliszę fotograficzną ze wszystkimi jej niedoskonałościami. Nowoczesne cyfrowe czujniki fotograficzne w technologii CCD i CMOS pozwalają fotografom osiągnąć rezultaty które do niedawna były wyłącznie dostępne profesjonalnym naukowcom. Nowe medium i jego dostępność spowodowało, że byłe hobby stało się pracą twórczą i życiową pasją.
Portfolio Rafała Szwejkowskiego zawiera mnogość prac wykonanych różnymi technikami i kamerami. Zawiera ono obiekty tzw. Głębokiego Nieba, ukazujące różnorodność Wszechświata i jego skalę – od stosunkowo bliskich obłoków mgławic emisyjnych, poprzez gromady młodych gwiazd, po odległe o 300 milionów lat świetlnych grupę galaktyk znaną jako Kwintet Stefana. RS wykorzystuje do maksimum sygnał zbierany przez jego kamery i teleskopy (największy ma 25cm średnicy i 2 metry ogniskowej). Zdjęcia są finalizowane z użyciem najnowszych specjalizowanych narzędzi astrofotograficznych m.in. Pixinsight z użyciem zaawansowanych technik matematycznych oraz sieci neuronowych.
Zdjęcia RS otrzymały wiele wyróżnień w przodującym i najbardziej prestiżowym portalu astrofotograficznym na świecie – Astrobin. 28 sierpnia 2023 roku jego praca pt. “Mgławica Planetarna Krewetka” otrzymała najwyższe wyróżnienie i tytuł – “Image of the Day”.
 
2025_czarny_poziom_fb.jpg

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
6
7
8
9
10
12
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30

Nadchodzące wydarzenia