CEIIK logo logoue

WYSTAWA RYSUNKU KRZYSZTOFA ŁUKOMSKIEGO 

Zapraszamy Was w okresie marca i kwietnia 2025 r. do Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie na szczególnie piękną wystawę rysunków Krzysztofa Łukomskiego! Zapraszamy również na uroczysty finisaż 28.04.2025 r. !

 

Krzysztof Łukomski

Bardzo sprawnie rysuje fotograficzne portrety. Interesuje go tekstura, próbuje jak najrzetelniej oddać charakter materii z jakiej zrobione są rzeczy: skóra ludzka, tkanina: błyszcząca, matowa, przeźroczysta, poszarpana z wystającymi nitkami, prążkowana, wzorzysta, gładka, sierść zwierzęcia, błysk szkła okularów, błysk oka, splot włosów, faktura drewna z którego wykonano mebel, dym papierosa, lakier na paznokciach, niedoskonałość ściany.

Często rysuje jasnymi kredkami na ciemnym tle. Wykorzystuje właściwości czarnych i szarych papierów do budowania przestrzeni w obrazie. Ten zabieg pozwala uzyskać duże rozróżnienia walorowe, czyli ukazać największe kontrasty pomiędzy tym co najciemniejsze i najjaśniejsze, oraz pokazać złożoną gamę pośrednich tonów. Autor świadomie korzysta z tych możliwości. Wielokrotnie pozostawia rysunek w środkowym spektrum waloru - nie sięgając po największe kontrasty. Komponuje centralnie. Portretując posługuje się fotografiami wykonanymi przez innych artystów oraz zdjęciami własnego autorstwa. Modele patrzą prosto w oko obiektywu. To powoduje, że oczy portretowanego wydają się zawsze spoglądać w oczy widza, bez względu na to z jakiej perspektywy oglądamy przedstawienie. Autor przenosi ten fotograficzny zabieg do rysunku.

Oprócz portretów tworzy kompozycje oparte na bajkowej koncepcji łączenia realistycznie odwzorowywanych elementów z niewłaściwą dla nich formą. Na przykład klawiatura fortepianu istnieje tu oddzielona od fortepianu jest cieniutka i giętka jak wstążka, lub  przypomina ruchomy podest teatralny, po którym stąpa naciskając pojedynczy klawisz baletnica w zamaszystej sukni.

W większości prezentowanych portretów każdy fragment papieru został zarysowany z jednakowym natężeniem uwagi. To świat, który nawykowo nazywamy realistycznym, lecz on taki nie jest. Ponieważ fizjologicznie oko ludzkie i ludzka uważność nie są w stanie zarejestrować tak wielu detali jednocześnie. Koncentracja artysty na szczegółach powoduje, że prace stanowią opisy rzeczy a nie naturalnych zjawisk. W tym kontekście ze zbioru rysunków wyróżnia się portret czarnoskórej kobiety i portret konia, gdzie o charakterze  kompozycji decyduje przede wszystkim jakość skąpego, klimatycznego oświetlenia. Można zaryzykować stwierdzenie, że twórczość Krzysztofa Łukomskiego stoi na granicy realizmu i kreacji bajkowej rzeczywistości.

dr Ita Haręza, kurator wystawy.

 

WSTĘP WOLNY!

Galeria Marszałkowska w Olsztynie, budynek Urzędu Marszałkowskiego przy ul. E. Plater 1, piętro II

 lukomski_wystawa_2025.jpg

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
6
7
8
9
10
12
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30

Nadchodzące wydarzenia

29
04
Data 29 kwiecień 2025

29
04
Data 29 kwiecień 2025