CEIIK logo logoue

KONCERT kakofoNIKT & Chór Pogłosy: Lamentacje

29.11_KONCERT_KAKOFONIKT
Kategoria
Kalendarz wydarzeń
Date
2024-11-29 20:00

 

BILETY: https://mok.olsztyn.pl/bilety/?_gl=1*1h4r1zr*_ga*OTY0MTY0MzYzLjE3MjIzMzU5Njc.*_ga_9KRND08MJZ*MTczMTkzMjAxMy4zLjAuMTczMTkzMjAxMy42MC4wLjA.

Nasz zaprzyjaźniony MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert kakofoNIKT & Chór Pogłosy: Lamentacje. Wydarzenie odbędzie się w piątek 29 listopada w Auli im. Anny Wasilewskiej, należącej do Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Kościńskiego 11.

Lamentacje to wielowymiarowy projekt związany z nowym, zaktualizowanym spojrzeniem na twórczość Wacława z Szamotuł (ok. 1520/25 – ok. 1560), uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, którego utwory po raz pierwszy drukowane były poza granicami Rzeczypospolitej.

Muzyka Szamotulczyka została opracowana w nowatorski, oryginalny sposób, łączący siłę ekspresji 35-osobowego chóru, elektroniki, bębnów ludowych, brzmienia folkloru szamotulskiego, renesansowej lutni i awangardowych rozwiązań kompozycyjnych.

Lamentacje nie są tu tylko historycznym odniesieniem, ale krytycznym spojrzeniem, wyrazem niepokoju, krzykiem rozpaczy i sprzeciwu w obliczu aktualnego stanu (degradacji) środowiska, jak też zagubienia człowieka XXI wieku. Nie spoglądamy wysoko w niebiosa, ale przyglądamy się temu, co się dzieje na Ziemi, wokół nas. Współczesnej refleksji poddane zostały teksty, przepisane z całą świadomością zagadnień i problemów, z którymi mierzy się człowiek obecnie.

Doświadczenie tego projektu na żywo to pasjonująca podróż przez epoki, afekty i koncepty. Wykonanie Lamentacji wykracza daleko poza ramy koncertu – stanowi raczej mashup misterium poświęconego nieobecnemu Absolutowi i rytuału ratującego utraconą Naturę. Efektem jest porywający spektakl, w którym nowoczesna technologia zapładnia estetykę muzyki dawnej, a ożywczy ferment zapewnia kultura ludowa. Cielesność i fizyczna obecność, zarówno wykonawców, jak i fal dźwiękowych, tylko wzmacnia siłę oddziaływania tego swojskiego koanu kwestionującego szacowne dychotomie: stare-nowe, bliskie-dalekie, nasze-obce.

Renesans, w którym żył i tworzył Wacław z Szamotuł był czas niezwykle ważnym zarówno dla historii kultury, filozofii, jak i sztuki, a w tym i muzyki. Był to czas naznaczony zwrotem ku człowiekowi (humanizm). Obecny czas, w który się znaleźliśmy, też potrzebuje szczególnej uwagi i szukania wspólnoty.

Wydarzenie z miejscami siedzącymi.

 

KAKOFONIKT.jpg

 
 

Wszystkie daty:

  • 2024-11-29 20:00

Powered by iCagenda

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia