CEIIK logo logoue
 
 
 
8 czerwca 2024 r. w Jarnołtowie odbędzie się konferencja poświęcona Immanuelowi Kantowi. Na pewno przybliży postać filozofa, który właśnie tu spędził kilka lat życia, ale swoją myślą wsławił się na całym świecie.
 
 
W ciągu liczącej ponad 200 tys. lat historii ludzkości, żyło – według wyliczeń różnych naukowców – ponad 100 miliardów osób. Jednak tylko niewielki ułamek z nich pozostał na zawsze w pamięci wszystkich. Wśród tych nielicznych, którzy zmienili los naszej planety, był chociażby astronom Mikołaj Kopernik i Immanuel Kant. Filozof pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo, mimo że prawie nigdy… nie wychodził z domu i nie wyjeżdżał z Królewca. Był jednak w Jarnołtowie, we wsi pomiędzy Małdytami a Zalewem w powiecie ostródzkim.
 
 
 
Kim był Immanuel Kant? Przez historyków uważany jest za jednego z najwybitniejszych filozofów oświecenia. Można powiedzieć, że dokonał przewrotu kopernikańskiego w nowożytnej filozofii. Niemal całe życie spędził w Królewcu. Po ukończeniu studiów pracował jednak krótko jako prywatny nauczyciel w Jarnołtowie. Był prywatnym nauczycielem w majątku Bernarda Karola Fryderyka von Hülsena. Dbał o edukację trzech synów majora.
 
Samorząd województwa ogłosił 2024 rokiem wielkiego filozofa – mija 300. rocznica jego urodzin i 220. śmierci. Jednym z wydarzeń będzie konferencja naukowa w kościele Chrystusa Króla w Jarnołtowie poświęcona Kantowi.
 
Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać referatów dotyczących m.in. roli Albertyny w dziejach Polski, działań zmierzających do zachowania pamięci o Kancie w Jarnołtowie, a także postaci Christiana Jacoba Krausa, przyjaciela i ucznia filozofa.
 
Konferencji towarzyszyć będzie promocja wydawnictwa pt. „Pamiętnik Tripplina”, opracowanego przez prof. dr. hab. Norberta Kasparka, dyrektora Archiwum Państwowego w Olsztynie, a także wystawa stacjonarna „Królewiec - Albertyna - Kant”, przygotowana w oparciu o zasób archiwalny AP Olsztyn oraz Instytut Sztuki PAN. W trakcie wydarzenia odbędzie się również promocja znaczka pocztowego wydanego przez Pocztę Polską z okazji 300. rocznicy urodzin Immanuela Kanta. Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów.
 
 
PROGRAM KONFERENCJI, godz. 11, kościół Chrystusa Króla w Jarnołtowie
 
- „Jarnołtowo w życiu Immanuela Kanta” Zbigniew Woś (Warszawa)
 
- „Kant – Stagiryta z Królewca” ks. dr Sławomir Małkowski (Tychnowy)
 
- „Albertyna w dziejach Polski” prof. dr hab. Norbert Kasparek (Dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie)
 
-  P R Z E R W A   K A W O W A
 
- „Christian Jacob Kraus – uczeń, przyjaciel Kanta” Cezary Rzepczyński (Archiwum Państwowe w Olsztynie)
 
- „Troska o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego związanego z Immanuelem Kantem w Jarnołtowie” ks. dr Jarosław Janowicz (Jarnołtowo)
 
- „Działalność stowarzyszenia Freunde Kants z Berlina promująca dziedzictwo Immanuela Kanta” Gerfried Horst, Sebastian Meller Ph.D.
 
 
Wydarzenia towarzyszące:
 
* Promocja wydawnictwa „Pamiętnik Trepplina” prof. dr hab. Norbert Kasparek (Dyrektor AP w Olsztynie)
 
* Wystawa „Królewiec – Albertyna – Kant” Archiwum Państwowe w Olsztynie oraz Instytut Sztuki PAN
 
* Promocja znaczka pocztowego wydanego przez Pocztę Polską z okazji 300. urodzin Immanuela Kanta
 
Piknik integracyjny dla uczestników uroczystości, godz. 13, Zakątek Immanuela Kanta w Jarnołtowie
 
 
 
fot. jarnoltowo.pl
 
jarnoltowo.jpg

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

13
04
Data 13 kwiecień 2025

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Są one niezbędne do tego, aby jak najlepiej wykorzystać zasoby strony internetowej, na której się znajdujesz. Żadna ze znajdujących się w nich informacji, nie będzie służyć do zidentyfikowania Ciebie.
Zamknij